Άρης Πετρούπολης - Απόλλων Σμύρνης 2-1

ΕΛΑΦΡΑ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ Γ’ Εθνική: Άρης Πετρούπολης 2-1 Απόλλων Σμύρνης Εμφάνιση Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ από τον Απόλλωνα σήμερα που ηττήθηκε στην Πετρούπολη. Ο Άρης Πετρούπολης νίκησε με 2-1 τον Απόλλων Σμύρνης για την 6η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες με καλύτερη ένα διαγώνιο σουτ του Κορφιάτη στο 15ο λεπτό όπου απέκρουσε ο Σικαλιάς σε κόρνερ. Όμως ο Άρης Πετρούπολης με την πρώτη του απειλιτική στιγμή στο ματς βρήκε το γκολ και μάλιστα λίγο πριν το ημίχρονο. Στο 45ο λεπτό ο Κορώνης έβγαλε μια σέντρα από αριστερά με τον Μαγκάκη να σουτάρει και να σημαδεύει το δοκάρι, τον Τσιλιγκίρη να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει κόντρα στην παλιά του ομάδα. Ο αρχηγός του Άρη Πετρούπολης δεν πανηγύρισε το γκολ και καταχειροκροτήθηκε από τους Απόλλωνιστές στην εξέδρα του γηπέδου Αλκυών. Το δεύτερο ημίχρονο ήτανε τελείως αντίθετο. Ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να γίνει καθόλου ο απειλητικός και οι γηπεδούχοι κάνανε εύκολα το παιχνίδι τους. Ο Άρης Πετρούπολης βρήκε το δεύτερο γκολ στο 61ο λεπτό με τον Κορώνη να κάνει μια ακόμα καλή μπαλιά από αριστερά και τον Βλαχομήτρο να σουτάρει και με τον Νίκα να μην μπορεί να σταματήσει την μπάλα και να καταλήγει στα δίχτυα. Η πρώτη καλή ευκαιρία του Απόλλωνα ήρθε στο 90ο λεπτό όταν ο νεοσηλθένατας Βλασσόπουλος(που έκανε ντεμπούτο, έχοντας περάσει πριν λίγο στην θέση του τραυματία Κιρκιλιανίδη), σούταρε εντός περιοχής με τον Σικαλιά να μαζεύει. Λίγα λεπτά αργότερα ο Σπαρτιάτης έκανε ένα ωραίο σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα από αριστερά και μείωσε σε 2-1 όπου ήτανε το τελικό σκορ. Να σημειώσουμε ότι παίχτηκαν περίπου δύο με τρία λεπτά καθυστερήσεων, ενώ όποιος ήτανε στο γήπεδο ξέρει ότι έπρεπε να είχανε παιχτεί τουλάχιστον πέντε με έξι με το πλήθος των τραυματισμών που είχε το ματς + τις αλλαγές που έγιναν. ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ(Κώστας Βελιτζέλος) Σικαλιάς, Κορώνης(Θεοδωρακόπουλος 87′), Μαγκάκης(Τσίτσαρης 60′), Γ. Κρητικός, Γκότοβος, Χρ. Ρέτσος, Παλτόγλου(Ναζεράι 87′), Θεοχάρης(Φαρμάκης 68′), Στ. Κρητικός(Πίσπας 68′), Βλαχομήτρος, Τσιλιγκίρης ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Ρόναλντ Γκόμεζ): Νίκας, Πριόνας, Κιρκιλιανίδης(Βλασσόπουλος 90′), Λιάκος, Πανουργιάς, Πατίλας, Κορφιάτης(Τασιούλης 58′), Τσούμπας(Ράμμος 82′), Περδόμο(Σπαρτιάτης 58′), Σάλλα, Παπαχρονόπουλος Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής: Ηλυσιακός 2-0 ΑΟ Χαϊδαρίου Ερμής Ζωνιανών 5-2 Αγία Παρασκευή Ελλοπιακός 3-1 Προοδευτική Ατρόμητος Πειραιώς 0-0 Αλμυρός Γαζίου Επισκοπή Ρεθύμνου 1-1 ΑΟ Υπάτου Εθνικός Πειραιώς 3-1 Περαμαϊκός Άρης Πετρούπολης 2-1 Απόλλων Σμύρνης Άγιος Νικόλαος 0-0 Πανιώνιος Φωστήρας 0-2 ΠΟ Ατσαλένιος Η βαθμολογία: 1. Εθνικός Πειραιώς 14 2. Πανιώνιος 13 3. Αλμυρός Γαζίου 12 4. ΠΟ Ατσαλένιος 12 5. Επισκοπή Ρεθύμνου 11 6. Άρης Πετρούπολης 11 7. Ηλυσιακός 10 8. ΑΟ Υπάτου 9 9. Ερμής Ζωνιανών 8 10. ΑΟ Χαϊδαρίου 8 11. Άγιος Νικόλαος 8 12. Προοδευτική 7 13. Ελλοπιακός 6 14. Αγία Παρασκευή 5 15. Απόλλων Σμύρνης 4 16. Περαμαϊκός 4 17. Φωστήρας 2 18. Ατρόμητος Πειραιώς 2 Δημήτρης Φωτεινόπουλος elafrataxiarxia.com φωτό αρχείου