Τεράστια προσπάθεια και… τσάμπα ήττα για τον Απόλλωνα, που πλήρωσε (και) τα λάθη του στη Βουδαπέστη

Τεράστια προσπάθεια κατέβαλαν στη Βουδαπέστη οι παίκτες του Απόλλωνα Σμύρνης, στάθηκαν εξαιρετικά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά τελικώς γνώρισαν μια… τσάμπα ήττα με 12-11 –αποτέλεσμα και κάποιων λανθασμένων τους επιλογών – από την πολύ ισχυρή γηπεδούχο Χόνβεντ, σ’ ένα συναρπαστικό ντέρμπι στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Euro Cup.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά με την «ελαφρά ταξιαρχία» να προηγείται με «όπλο της» την καταπληκτική της άμυνα με 3-1 στην πρώτη περίοδο κι έχοντας υποχρεώσει την αντίπαλό της σε 0/4 στον παίκτη παραπάνω μέχρι και τα μέσα του 2ου οκταλέπτου, μέχρις ότου η Χόνβεντ βρει το γκολ σε αυτή τη συνθήκη (2-3 στα 4:02) ύστερα από διπλή αποβολή των Γαρδίκα (4:24) και Μόκκα (4:14).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 4-4 με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από το εις βάρος τους 4-2, ενώ στην 3η περίοδο ο Απόλλων κρατούσε το προβάδισμα μέχρι και το 6-5 (5:21 με Αλαμάνο). Το 5-5, 6-6 και 7-6 (1η φορά προβάδισμα στα 2:42) για τη Χόνβεντ  ήρθε ως αποτέλεσμα κάποιων λανθασμένων επιλογών σε άμυνα και επίθεση (που έφερε κόντρες), με τον Απόλλωνα, ωστόσο, να απαντά ισοφαρίζοντας σε 7-7 και 8-8 με δύο γκολ του Γαρδίκα (στον παραπάνω και με πέναλτι).

Στα 20’’ για την 3η περίοδο η Χόνβεντ σκόραρε στον παραπάνω για το 9-8 με τον Απόλλωνα να δέχεται το 10-8 στα 7:37 για τη λήξη του αγώνα. Τα λεπτά κυλούσαν με τον Απόλλωνα να βγάζει τις άμυνες στα ίσια και στο λιγότερο (σε δύο περιπτώσεις), αλλά να μην μπορεί να βρει τις λύσεις επιθετικά, έως ότου ο Σολανάκης μειώσει σε 10-9 στον παραπάνω στα 2:05.

Δυστυχώς οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον   Ζόμπορ Έκλερ (5 γκολ) στα 1:47 και έκαναν το 12-9 στον παραπάνω στα 1:10, με τον Απόλλωνα, που στην 4η περίοδο είχε 1/3 στον δικό του παραπάνω, να μην παρατά το ματς, μειώνοντας με τους Σουσιασβίλι (0:48) και Τρούλο σε 12-11 στα 17’’. Δεν υπήρχε, όμως, χρόνος για να ολοκληρωθεί η ανατροπή.

Εν κατακλείδι οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια απέναντι σε μια πολύ ισχυρή ουγγρική ομάδα που μετρά το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημά της (5 στα 5), γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες του παιχνιδιού.

Χόνβεντ – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 12-11 (1-3, 3-1, 5-4, 3-3)

Χόνβεντ (Μάρτον Ζίβος): Κάρντος, Κέβι, Ζ. Έκλερ 5, Βάντοβιτς 2, Σούγκαρ 1, Φέγιος, Κις, Γκρέγκορ, Μπ. Χέσελς, Μπ. Έκλερ 2, Σιμόν, Σ. Χέσελς 2, Φάρκας

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης  (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 2, Μόκκας, Τρούλος 1, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 3, Χονδροκούκης, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 3, Τσαχειλίδης, Σολανάκης 1, Καβουσανός