Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΝΟΤΑΡΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΕΙΡΑΣ ΑΓΩΝΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ OWS 2023

Στις 15/10/23 έγινε και ο τελευταίος της σειράς αγώνας κολύμβησης ανοικτής θάλασσας.

Συνολικά έγιναν 49 αγώνες και μετείχαν 2849 αθλητές (1717 άνδρες κ 1123 γυναίκες). Πρέπει  να σημειώσουμε ότι οι ηλικίες των αγωνιζομένων ξεκίναγαν από τα 11 και έφταναν στα 85 έτη.

Οι αποστάσεις που διανύθηκαν ήταν από 1000μ έως 132 χιλιόμετρα!. Σημειωτέον ότι σε αυτούς τους αγώνες δεν πήραν μέρος μόνο βετεράνοι κολυμβητές, αλλά και εν ενεργεία κολυμβητές και κολυμβήτριες, πρωταθλητές μικρών κατηγοριών μέχρι και ολυμπιονίκες, πχ ο 4ος ολυμπιονίκης ΄Αγης ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ, όπως και ξένοι σε αυτή τη σειρά των αγώνων πήρε μέρος σε 12 αγώνες με το σκουφάκι του Απόλλωνα Σμύρνης. Αν και η ηλικιακή του κατηγορία είναι 75-79 ετών, στους 6 αγώνες από αυτούς  πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία 60+  και σε 4 αγώνες πρώτευσε στην κατηγορία 65+.  Στην τελική βαθμολογία υπολογίζονται μόνο οι καλύτερες βαθμολογίες  από  τους 5 αγώνες. ΄Ετσι στην τελική  κατάταξη από το σύνολο των 1717 συναθλητών του κατετάγη 98ος. ΄Εχοντας μπροστά του 23 κολυμβητές κάτω των 25 ετών, τον ολυμπιονίκη Κυνηγάκη τον πρωταθλητή Ελλάδας Μάρκο, 4 ξένους κολυμβητές και κανένα μεγαλύτερο από 65 χρόνων.

Όπως είπε ο ίδιος:  "Πιστεύω να συνεχίσω και τον επόμενο χρόνο να κολυμπάω και σε θάλασσες  και σε κολυμβητήρια με το σκουφάκι του Απόλλωνα Σμύρνης !!! ".