Πήρε την 8η νίκη του στην Α1 ο Απόλλων, που πέρασε με το «διπλό» από τη Γλυφάδα (Pics)

Την 8η νίκη του στους 10 αγώνες που έχει δώσει φέτος στην Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών κατέκτησε σήμερα ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης, που στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου επικράτησε με 15-12 του γηπεδούχου ΑΝΟΓ στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» του Νίκου Δεληγιάννη, παρότι… είδε τον ΑΝΟΓ να μειώνει από το 3-6 στο 5-6 του ημιχρόνου και από το 5-11 (με ένα σερί 5-0 για τον Απόλλωνα) στα 3:35 για την 3η περίοδο σε 11-12 στα 3:58 για τη λήξη του αγώνα, επί της ουσίας ήλεγχε το ματς και δεν κινδύνεψε. Μάλιστα με τρία γκολ σε διάστημα 70 δευτερολέπτων (από τα 3:27 μέχρι και τα 2:17) από τους Μπογκντάνοβιτς (2) και Τρούλο (1) ο Απόλλων έφτασε γρήγορα στο 15-11 «κλειδώνοντας» τη νίκη, που τον έφερε στους 24 βαθμούς με έναν αγώνα λιγότερο (τον εξ αναβολής με τον ΝΟ Πατρών που θα γίνει στις 6/12 στο Σεράφειο).

Πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα, αλλά και του αγώνα, ήταν ο Νίκολα Μπογκντάνοβιτς με 5 γκολ, ενώ ακολούθησε ο Κωνσταντίνος Χονδροκούκης με 4.

Τέλος, στα 0:59 για την 3η περίοδο ο Νίκος Δεληγιάννης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, καθώς μετά από υπόδειξη για πέναλτι εις βάρος του Απόλλωνα με την οποία διαφωνούσε έφυγε κινούμενος πίσω από τον πάγκο του στον ελεύθερο χώρο που υπήρχε εκεί εκφράζοντας με τα χέρια του την απορία του, δίχως, όμως, να απευθυνθεί στους διαιτητές.

Πλέον, η «ελαφρά ταξιαρχία» έχει μπροστά της τον τελευταίο φετινό εντός έδρας ευρωπαϊκό αγώνα, υποδεχόμενη την προσεχή Πέμπτη 23/11 στις 21:00 τη Χόνβεντ για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euro Cup.

ΑΝΟ Γλυφάδας – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 12-15 (2-3, 3-3, 3-5, 4-4)

ΑΝΟ Γλυφάδας (Γιώργος Παπαδόπουλος): Κουρούβανης Δ., Τζελάτης, Βαλλιανάτος, Ναγκλ, Μαυράκης 1, Μπομπός, Μιγιούσκοβιτς 2, Θωμόγλου, Παπαγεωργίου 4, Πούρος 4, Ηλιόπουλος Αλ. 1, Κουκουνάς, Ηλιόπουλος Νεκτ., Μίγκλης, Πριμηκύριος

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 5, Μόκκας, Τρούλος 1, Δίπλαρος 1, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης 4, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 1, Τσαχειλίδης, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Τόττης 1, Τσιαβαλιάρης