Πρώτη ήττα για τον Απόλλωνα στην Ριζούπολη παρά την καλή εμφάνιση

Ο Πανιώνιος νίκησε με 1-2 τον Απόλλων Σμύρνης για την 11η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Ο Πανιώνιος άνοιξε νωρίς το σκορ στο 6ο λεπτό με κοντινή προσπάθεια του Ιγνατίδη μετά από σέντρα του Στούπη. Στο 13ο λεπτό ο Παπαχρονόπουλος έκανε ένα τρομερό τακουνάκι προς τον Σάλλα, με τον τελευταίο όμως να αστοχεί απένατι από τον Σκαφίδα. Στο 18ο λεπτό ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Πριόνα από τον Παυλάκη όμως ο διαιτητής λανθασμένα επέδειξε απλά άουτ. Στο 44ο λεπτό ο Ιγνατίδης έκανε όμορφη ενέργεια μέσα στην περιοχή, προσποιήθηκε για να φέρει την μπάλα στο δεξί πόδι, σούταρε, αλλά ο Νίκας απέκρουσε με τα πόδια. Στο επόμενο λεπτό ο Πανιώνιος εδραίωσε το προβάδισμά του, όταν μετά από ενέργεια του Γλυνού από την αριστερή πτέρυγα, η μπάλα έφτασε με τη βοήθεια του Ιγνατίδη στον Γεμιστό, ο οποίος γύρισε ωραία και πλάσαρε από κοντά για το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 63ο λεπτό ο Απόλλωνας μείωσε σε 1-2 με την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλλα. Στο 71ο λεπτό ο Παπαχρονόπουλος σούταρε από μακριά και η μπάλα κατέληξε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία πάνω από την εστία του Σκαφίδα. Στο 86ο λεπτό ο Απόλλωνας «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, όταν ο Περδόμο έκανε την προβολή, Ζούλιας και Σκαφίδας άπλωσαν τα σώματά τους πάνω στη γραμμή με την μπάλα να απομακρύνεται και τους παίκτες του Απόλλωνα να ζητούν πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι η πορεία της αποτράπηκε από το χέρι του κεντρικού αμυντικού του Πανιωνίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Ρονάλντ Γκόμεζ): Νίκας, Πριόνας, Ρέτζος(Ράμμος 75′), Πατίλας, Πανουργιάς, Νοζάτζε (Κιρκιλιανίδης 28′), Πιαστόπουλος, Σάλλα, Παπαχρονόπουλος, Καραγκούνης (Περδόμο 62′), Τασιούλης (Σπαρτιάτης 62′)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Σκαφίδας, Χοτζάλι, Παυλάκης, Καλύβας, Ποτουρίδης, Μπρέγκου, Μπουρλάκης (Χριστόπουλος 81′), Στούπης(Παντελίδης 90′), Ιγνατίδης (Ζούλιας 70′), Γεμιστός, Γλυνός (Φερεκίδης 90′)