Κομβική νίκη για τον Απόλλωνα, που ήταν κυριαρχικός στο φινάλε κόντρα στον Παναθηναϊκό (Pics)

Μέχρι και τα 4:40 για τη λήξη το ματς ήταν στο ισόπαλο 11-11. Τότε ήταν που ο Νίκολα Μπογκντάνοβιτς πήρε επιθετικά τη «σκυτάλη» από τον Νίκο Γαρδίκα (πέντε γκολ, το ένα με υπέροχη λόμπα)! Με τρία γκολ σε διάστημα δύο λεπτών (4:40, 3:39, 2:40) έβαλε μπροστά τον Απόλλωνα με 14-11 για να «σφραγίσει» ακολούθως τη νίκη επί του Παναθηναϊκού ο Μπάμπης Τρούλος (15-11 στην κόντρα στα 1:15), προτού οι «πράσινοι» μειώσουν στο τελευταίο λεπτό στο τελικό 15-13, στον αγώνα που έγινε στο Σεράφειο στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1.

Η «ελαφρά ταξιαρχία», που είχε τον Νίκο Δεληγιάννη τιμωρημένο στην εξέδρα και τον Δημήτρη Μιτελούδη στον πάγκο, έφτασε έτσι στις 9 νίκες στους 11 αγώνες Πρωταθλήματος (εκκρεμεί το εξ αναβολής ματς με τον ΝΟΠ στις 6/12) που έχει δώσει, συνεχίζοντας την εξαιρετική εντός των τειχών πορεία της.

Στην 1η περίοδο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 4-2, με τον Απόλλωνα να επιστρέφει δυναμικά στην 2η κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 7-6 χάρις σε γκολ των Τσαχειλίδη, Χονδροκούκη και Γαρδίκα (3).

Στην 3η περίοδο ο Απόλλων με γκολ των Αλαμάνου και Γαρδίκα προηγήθηκε 9-7 στα 3:02, αλλά ο Παναθηναϊκός επέστρεψε ισοφαρίζοντας σε 9-9.

Στην 4η οι γηπεδούχοι προηγούνταν και οι φιλοξενούμενοι ισοφάριζαν (11-11 στα 4:52) μέχρις ότου μιλήσει τόσο η συνολική ποιότητα των «κυανόλευκων», που έπαιξαν παθιασμένη άμυνα, όσο και η ατομική των παικτών, με τον Μπογκντάνοβιτς σε εκείνο το σημείο να παίρνει τα κρίσιμα σουτ και να κλειδώνει μια κομβική για τον Απόλλωνα νίκη.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας την προσεχή Τετάρτη (29/11) με τα Χανιά εκτός και ακολούθως αυτά με Περιστέρι (2/12) και ΝΟ Πατρών (6/12) στο Σεράφειο, όπου στόχος είναι το «3Χ3»,

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός 15-13 (2-4, 5-2, 2-3, 6-4)

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης – Δημήτρης Μιτελούδης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 2, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας, Τρούλος 2, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης 2, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 5, Τσαχειλίδης 1, Σολανάκης, Καβουσανός, Τόττης, Τσιαβαλιάρης

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Μαρσέλλος, Κανδανολέων, Ζερβουδάκης, Νικολαΐδης Γ., Στίβενσον 3, Μπραΐμης, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας 3, Δερμιτζάκης Δ. 1, Αγκόρτσας 2, Αλβέρτης 3, Κρατημένος, Χωματάς, Πορτοκάλης