Επιβλητικός ο Απόλλων Σμύρνης πέρασε άνετα (12-22) από το Ποσειδώνιο!

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση o ΓΣ Απόλλων Σμύρνης ανταπεξήλθε και στο σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων καταφέρνοντας να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με το «καταιγιστικό» 22-12 στο Ποσειδώνιο για την 5η αγωνιστική του 1ου γκρουπ της Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» του Νίκου Δεληγιάννη, έχοντας σε φοβερή μέρα τον Μπάμπη Τρούλο που σκόραρε οκτώ (!) γκολ, πήρε από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα προηγούμενη με 6-4 στο φινάλε του 1ου οκταλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κυανόλευκοι», που πραγματοποίησαν συνολικά εκπληκτική εμφάνιση, διεύρυναν με τρία αναπάντητα γκολ σε 9-4 στα 4:13 για το ημίχρονο το προβάδισμά τους, χωρίς να… κοιτάξουν έκτοτε ξανά πίσω (6-11 το πρώτο μέρος).

Στην 3η περίοδο ο Απόλλων προηγήθηκε τρεις φορές με έξι γκολ προτού ο ΠΑΟΚ μειώσει ξανά στα 5 (11-16) 13’’ πριν το φινάλε της, ενώ στην 4η με ένα επί μέρους 6-1 έφτασε στο εντυπωσιακό 22-12, που τον έφερε στους 43 βαθμούς της κατάταξης.

Στα 5:29 για το φινάλε του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη για βιαιοπραγία στον Μόκκα (γροθιά στο πρόσωπο) ο Ντέλιτς, ενώ χτύπημα στο στόμα και στο φρύδι (σκίσιμο) είχε δεχτεί νωρίτερα και ο αρχηγός του Απόλλωνα, Μανώλης Σολανάκης.

Για τους «κυανόλευκους» σκόραραν ακόμη από 4 γκολ οι Γαρδίκας και Χονδροκούκης, τρία ο Μπογκντάνοβιτς και από ένα οι Σουσιασβίλι, Αλαμάνος και Σολανάκης.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας στις 6 Απριλίου (19:00) με τον Πανιώνιο στο Σεράφειο για την 6η αγωνιστική, σε μια καθοριστική για το πλασάρισμα στην 3η θέση αναμέτρηση.

ΠΑΟΚ – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 12-22 (4-6, 2-5, 5-5, 1-6)

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας 1, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν., Καπράγκος 1, Κεχαλάρης Ι. 3, Τσολακούδης, Ξυλάς, Ντέλιτς 2, Προσινικλής Π. 1, Κόουπμαν 1, Κουγιούνης 1, Σιορδίλης, Σάλεχ 1, Καρατζάς 1

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας, Τρούλος 8, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 1, Χονδροκούκης 4, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 4, Τσαχειλίδης, Σολανάκης 1, Τσιαβαλιάρης, Τόττης