Επιβλητικός Απόλλων με φοβερή εμφάνιση και ανατροπή στο β’ μέρος επικράτησε 20-12 του ΠΑΟΚ (Pics)

Παρουσία περίπου 200 φιλάθλων του στο Σεράφειο ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης ξεκίνησε νικηφόρα τη Β’ Φάση της Α1, καθώς με κυριαρχική και ψυχωμένη εμφάνιση στο β’ μέρος ανέτρεψε το εις βάρος του 9-7 του ημιχρόνου επικρατώντας 20-12 του ΠΑΟΚ για την 1η αγωνιστική του 1ου γκρουπ! Μάλιστα με το «τρίποντο» αυτό εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Πανιωνίου από τον Παναθηναϊκό (11-10 στο Γουδή) και πέρασε 3ος στην κατάταξη με 37 βαθμούς έναντι 36 των «κυανέρυθρων», τους οποίους αντιμετωπίζει στις 13 Μαρτίου στη Νέα Σμύρνη (2η αγωνιστική).

Οι παίκτες των Νίκου Δεληγιάννη (στην εξέδρα εκτίοντας την 2η και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του) και Δημήτρη Μιτελούδη (στον πάγκο), μπήκαν «μουδιασμένα» στο ματς με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 3-1 πριν το 4-4 της 1ης περιόδου.

Στην 2η οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν ανταγωνιστικοί προηγούμενοι 7-6 μέχρι και το 1:36 πριν το ημίχρονο όταν και στην επίθεση του Απόλλωνα αποβλήθηκαν αμφότεροι με αντικατάσταση ο αρχηγός των «κυανόλευκων», Μανώλης Σολανάκης και ο Κουγιούνης του ΠΑΟΚ που αρχικά είχε χρεωθεί με αποβολή.

Η απώλεια του αρχηγού έφερε μια αναστάτωση με τον «δικέφαλο» του βορρά να παίρνει προβάδισμα τριών γκολ στα 13’’ πριν τη λήξη του πρώτο μέρους, για να ακολουθήσει ένα φοβερό γκολ του Μπογκντάνοβιτς στα 3’’ για το 7-9 της ανάπαυλας.

Τα παραπάνω ψύχωσαν τους παίκτες των γηπεδούχων, που έβγαλαν στον απόλυτο βαθμό την ποιότητά τους στο β’ ημίχρονο, έχοντας σε αυτό το διάστημα ένα επιμέρους 13-3! Μάλιστα μετά το 11-12 του ΠΑΟΚ στα 2:08 για την 3η περίοδο ο Απόλλων πέτυχε ένα σερί 9-0 (!) βγάζοντας άμυνα (μπλοκ Τρούλου) ακόμη και χωρίς τον Γαλανόπουλο (αποβολή) κάτω από τα γκολποστ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα!

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ 20-12 (4-4, 3-5, 6-3, 7-0)

Απόλλων Σμύρνης (Δημήτρης Μιτελούδης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 3, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας, Τρούλος 1, Δίπλαρος 1, Σουσιασβίλι 3, Χονδροκούκης 2, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας 3, Τσαχειλίδης 1, Σολανάκης, Καβουσανός, Τόττης 1, Τσιαβαλιάρης

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν., Καπράγκος 1, Κεχαλάρης 2, Τσολακούδης 1, Ξυλάς 1, Ντέλιτς 3, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν 3, Κουγιούνης, Σιορδίλης, Σάλεχ, Καρατζάς