Ο Απόλλωνας λύγισε την αντίσταση του Φίλιππου Περιστερίου και κατέκτησε το Κύπελλο ΕΣΚΑ για δεύτερη φορά στην ιστορία του!

Κύπελλο ΕΣΚΑ: Απόλλων Σμύρνης 78-72 Φίλιππος Περιστερίου

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε με 78-72 τον Φίλιππο Περιστερίου για τον τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑ.

Το ματς ήτανε ντέρμπι σε όλη την διάρκεια με τον Φίλιππο Περιστερίου, που αγωνίζεται μια κατηγορία πιο κάτω από τον Απόλλωνα, εξέπληξε τους πάντες και μάλιστα έκανε και διψήφια διαφορά(21-32). Σε εκείνο το σημείο ο Απόλλωνας έδειξε αντίδραση και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 38-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, με το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο. Στα τελευταία δύο λεπτά ο Απόλλωνας όμως έπαιξε εξαιρετική άμυνα με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Βουγιούκα, και πήρε την νίκη με 78-72 και έγινε Κυπελλούχος Αθήνας για την σεζόν 2023/24!

Πρώτος σκόρες της αναμέτρησης ήτανε ο Βουγιούκας με 18 πόντους, ενώ από 17 πόντους πρόσθεσαν οι Ιωαννίδης και Γιαουρτόγλου(3 τρίποντα). Για τον Φίλιππο ξεχώρισε ο Μπέλλας με 14 πόντους, με 3 τρίποντα, και ο Φούντας με 12 πόντους, με 2 τρίποντα. Οι πρώην «κυανόλευκοι» Καλπάκης και Παπαποστόλου, σημείωσαν 10 και 9(με 3 τρίποντα) πόντους αντίστοιχα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 78-72 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ(17-20, 38-40, 57-55, 78-72)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Δημήτρης Ρώσσης): Χαλάτσης, Μπάρδας 3, Χατζηθεοδώρου, Κουντούρης 6, Ιωαννίδης 17(1), Γιαουρτόγλου 17(3), Μπότσης 4, Βουγιούκας 18, Ανδρουλάκης 7(1), Αβραμίδης 2, Βαρδής 4

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ(Άγγελος Γεωργαλάς): Παπαποστόλου 9(3), Καλπάκης 10, Φούντας 12(2), Τσινίκας 7, Πούρος 12(1), Μπέλλας 14(3), Φαρούγιος, Ροδόπουλος 4, Παπαδάκης 4, Σταθόπουλος

Φωτογράφιση: Βαγγέλης Ζαρδής