Ήττα από τον ΠΑΟΚ στο Σεράφειο για τον Απόλλωνα, που καλείται να ανατρέψει την κατάσταση στο Ποσειδώνιο

Την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 12-11 στο Σεράφειο γνώρισε ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης στον 1ο Προημιτελικό της Α1 των Ανδρών και, πλέον, καλείται να πάρει το διπλό στο Ποσειδώνιο την Τετάρτη (24/4, 20:30) ώστε να παραμείνει… ζωντανός στο «παιχνίδι» της πρόκρισης στα Ημιτελικά και να «στείλει» τη διεκδίκησή της σε 3ο αγώνα στο Σεράφειο.

Η «ελαφρά ταξιαρχία»… πλήρωσε την «αφλογιστία» της στα 9 τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς ενώ προηγήθηκε 11-9 στα 52’’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου έκτοτε δεν κατάφερε να σκοράρει και δεχόμενη, στον αντίποδα, τρία γκολ από τον δικέφαλο του βορρά (τα δύο στην 4η περίοδο) γνώρισε την ήττα που την φέρνει με την… πλάτη στον τοίχο εν όψει του 2ου Προημιτελικού της Τετάρτης.

Ο αγώνας ξεκίνησε εξαιρετικά με τον Απόλλωνα να προηγείται με 3-0 πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά παιχνιδιού και με 4-2 στο 1ο οκτάλεπτο.

Στην 2η περίοδο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 6-5 από το 6-3, με τον Μπογκντάνοβνιτς να «γράφει» το 7-5 του ημιχρόνου στα 8’’ πριν το τέλος του.

Στην 3η περίοδο το ματς έγινε για τα καλά ντέρμπι με την «ελαφρά ταξιαρχία» να αντιδρά μετά το 8-8 παίρνοντας προβάδισμα δύο γκολ τόσο στο 10-8 (3:02 με Μπογκντάνοβιτς) όσο και στο 11-9 (0:52).

Ωστόσο ο ΠΑΟΚ μείωσε στα 0:28 της 3ης σε 11-10, ισοφάρισε στα 7:20 της 4ης και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (11-12) στα 5:02 πριν τη λήξη.

Ο Απόλλων πίεσε πολύ στη συνέχεια και παρότι ο Γαλανόπουλος έβγαλε δύο τετ α τετ σε κόντρες δεν είχε το… καθαρό μυαλό στην επίθεση, ώστε να σκοράρει και να αλλάξει τον ρου του αγώνα.

Οι «κυανόλευκοι» θα επιδιώξουν να βγάλουν αντίδραση και την ποιότητά τους την Τετάρτη στο Ποσειδώνιο για να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 1-1 και να επαναφέρουν τη διεκδίκηση της πρόκρισης στο Σεράφειο (Σάββατο 27/4, 21:30).

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ 11-12 (4-2, 3-3, 4-5, 0-2)

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας 2, Τρούλος 1, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 2, Τσαχειλίδης 1, Σολανάκης, Τσιαβαλιάρης, Τόττης

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν., Καπράγκος, Κεχαλάρης Ι. 1, Τσολακούδης, Ξυλάς 1, Ντέλιτς 3, Προσινικλής Π. 2, Κούπμαν 4, Κουγιούνης, Σιορδίλης, Σάλεχ, Καρατζάς 1