ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 9 - 7

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ  9 - 7
Πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος πέτυχε ο Απόλλωνας επικρατώντας του Εθνικού με 9-7, στο κολυμβητήριο στο Γουδή, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 πόλο των Ανδρών που τον φέρνει και πάλι στη δεύτερη θέση στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.
Η ομάδα μας αγωνίστηκε χωρίς τον Ραμίρεζ  (αγωνιστικές υποχρεώσεις με την Εθνική ΗΠΑ) και με τον Σαρτζετάκη να αγωνίζεται έχοντας χάσει προπονήσεις όλη την εβδομάδα λόγω ίωσης.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι ισόπαλο 5-5. Στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας καταπληκτική άμυνα, ο Απόλλωνας πήρε το προβάδισμα και το κράτησε ως τη λήξη.
 Η ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη είχε σε μεγάλη ημέρα τον Μοσκόφ που σημείωσε πέντε γκολ. Κομβική φάση στην αναμέτρηση η απόκρουση του τερματοφύλακα Κώστα Γαλανίδη στο πέναλτι του Λιαπάκη με το σκορ στο 5-5 στις αρχές της τρίτης περιόδου.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 9-7
Οκτάλεπτα: 1-2, 4-3, 2-1, 2-1.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Γαλανίδης, Αναγνωστόπουλος, Μητρόπουλος, Σαρτζετάκης 1, Μοσκόφ 5, Παπαλουκάς, Παπαδόπουλος Γ., Μαυρωτάς Λ., Παπαγεωργίου 1, Δερμιτζάκης Δ 2., Γραμματικός., Αλαμάνος, Κουμής, Γιαννουρής, Ξανθόπουλος.