ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 45-55 3η Αγωνιστική | Α' ΕΣΚΑ

ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 45-55

3η Αγωνιστική | Α' ΕΣΚΑ

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε ο νεανικός και... ολοκαίνουριος Απόλλωνας Σμύρνης, διατηρώντας το αήττητό του στο Πρωτάθλημα, αφού πέρασε νικηφόρα και από το Μαρκόπουλο, όπου επικράτησε -έπειτα από μία πολύ «κλειστή» αναμέτρηση- του τοπικού ΟΚΑ Μεσογείων με 45-55, για την 3η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ, και παρέμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας!

Το ξεκίνημα στο ματς ήταν νωθρό για τον Απόλλωνα, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-5 στο 6', ωστόσο ανέκαμψε άμεσα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-15). Μάλιστα, πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ξέφυγε με 23-28, για να διευρύνει την υπέρ της διαφορά ακόμη περισσότερο στο 25', με καλάθι του Καλουδά (31-39), έχοντας πρώτα κρατήσει τον ΟΚΑΜ χωρίς καλάθι για 6 ολόκληρα λεπτά! Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και μείωσαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 40-43, όμως στα τελευταία δέκα λεπτά οι παίκτες μας, όντας εξαιρετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα (όπως και στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς), κράτησαν την ομάδα του Μαρκόπουλου μόλις στους 5 πόντους και αφού αρχικά ο Κουντούρης στο 36' με πανέμορφο γκολ-φάουλ έκανε το 45-53, στη συνέχεια ο Τακίδης με παλικαρίσιο καλάθι ολοκλήρωσε ένα 10-0 σερί του Απόλλωνα «γράφοντας» το 45-55 στο 37', που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού οι δύο ομάδες στον εναπομείναντα χρόνο έμειναν χωρίς σκορ.

Έτσι, ο Απόλλωνας Σμύρνης, δείχνοντας σε ακόμη έναν αγώνα χαρακτήρα και τρομερή θέληση, έμεινε αήττητος για τρίτο συνεχόμενο ματς και παρέμεινε μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα.

Την επόμενη Αγωνιστική (4η), ο Απόλλων Σμύρνης θα απολαύσει το ΡΕΠΟ του, επιστρέφοντας ξανά στη δράση την 5η Αγωνιστική, όπου δοκιμάζεται και πάλι εκτός έδρας, με αντίπαλο τον Φίλιππο Περιστερίου (Δευτέρα 9/11, 21:30), στο κλειστό του Αγίου Ιερόθεου.

Δεκάλεπτα: 15-15, 31-30, 40-43, 45-55

Διαιτητές: Θεωνάς, Τεφτίκης, Εφραιμίδης

ΟΚΑΜ (Χασιώτης): Τσόλας, Γιαννάκης 6, Τρικαλιώτης 5, Πανταζής 3, Κοντός 8, Νούτσος, Παπακωνσταντίνου 6 (2), Βλάχος 9, Μπαμπίρης 8.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Χατζής): Παπαποστόλου, Δαουτάκος 4, Κουντούρης 13 (2), Τσόπελας 7 (1), Καλπακής 6, Καλουδάς 8 (2), Στασιμιώτης, Δρακάκης, Σπάχια, Κουραχάνης 4, Τακίδης 13, Λαμπράκης.