Εξαιρετική επίδοση και πρωτιά για τον Γιάννη Νοταρά με το σκουφάκι του Απόλλωνα Σμύρνης

Την 1η θέση στην ηλικιακή του κατηγορία (70-74 ετών) στην απόσταση των 1.000 μ. του πρώτου αγώνα της χρονιάς για το Open Water Swimming (O.P.S), που έγινε στο Zen Beach στο Καβούρι, κατέκτησε ο βετεράνος κολυμβητής του Απόλλωνα Σμύρνης Γιάννης Νοταράς!

Ο 73χρονος αθλητής, με σωρεία διακρίσεων έως τώρα, πρόσθεσε μία ακόμη στο ενεργητικό του, στο ντεμπούτο του, μάλιστα, με το σκουφάκι της αγαπημένης του ομάδας, του Απόλλωνα!

Στον αγώνα των 1.000 μέτρων, στον οποίο πήραν μέρος 45 άνδρες και 33 γυναίκες ηλικίας 14-73 ετών , ο Γιάννης Νοταράς πραγματοποίησε εξαιρετική επίδοση τερματίζοντας σε χρόνο 18’:51’’ (18 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα) με διαφορά, μάλιστα, σχεδόν 30 μέτρων από τον δεύτερο της ηλικιακής του κατηγορίας που είχε χρόνο 19’:20’’! Έτσι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 70-74 ετών με χρόνο που θα ζήλευαν πολλοί μικρότεροι σε ηλικία κολυμβητές.

Αξίζει, να σημειωθεί, ότι στη Γενική κατάταξη κατέλαβε την 28η θέση, αφήνοντας πίσω του 17 κολυμβητές, οι οποίοι είναι όλοι ηλικιακά μικρότεροι με τις ηλικίες τους να κυμαίνονται μεταξύ των 15-65 χρόνων. Είναι χαρακτηριστικό, επίσης, ότι στις ηλικίες 50 ετών και άνω μόνο δύο κατάφεραν να ξεπεράσουν τον Γιάννη Νοταρά.

Στους κολυμβητικούς αγώνες, που ήταν οι πρώτοι για το 8ο Γκραν – Πρι του Open Water Swimming μετείχαν περίπου 250 αθλητές και αθλήτριες στις αποστάσεις των 1000 μ., 2500 μ. και 5000 μ.

Ο Γιάννης Νοταράς μετά την κατάκτηση της πρωτιάς μίλησε στο www.apollongs.gr δηλώνοντας τα εξής: «Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την παρουσία μου και ευελπιστώ να έχω την ίδια ή καλύτερη απόδοση στις 12/6 στην Άνδρο, όπου θα πάρω μέρος στα 3600 μ.»