ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 54-49 | Κύπελλο ΕΣΚΑ

2η Αγωνιστική | Α' ΦΑΣΗ

Ακόμη μία νίκη-πρόκριση για το Κύπελλο ΕΣΚΑ πανηγύρισε ο άκρως νεανικός και ενθουσιώδης Απόλλων Σμύρνης, αφού δείχνοντας ξανά χαρακτήρα ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΟΚΑ Μεσογείων, επικρατώντας με 54-49 και «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για την 3η Αγωνιστική της Α' Φάσης του Θεσμού.

Σε ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο και σκληρό ματς, που δεν διεκδίκησε «δάφνες» ποιότητας (ελέω της ανετοιμότητας των ομάδων αφού βρισκόμαστε ακόμη στην περίοδο της προετοιμασίας), αλλά κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο mentality των αντιπάλων, οι παίκτες μας -παρά το νεαρό της ηλικίας τους- έβγαλαν ξανά προσωπικότητα μαχητή, ήταν και πάλι εξαιρετικοί αμυντικά και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά έδειξαν «απολλώνια» ψυχραιμία, αποδεικνύοντας ότι μέρα με τη μέρα αποκτούν ακόμη μεγαλύτερη «χημεία».

Επόμενος αντίπαλος του Απόλλωνα για το Κύπελλο ΕΣΚΑ είναι ο ΓΣ Κηφισιάς, τον οποίο θα αντιμετωπίσουμε την προσεχή Πέμπτη (23/9, 21:30) στο Ζηρίνειο, για την 3η και τελευταία Αγωνιστική της Α' Φάσης του Θεσμού.

Δεκάλεπτα: 11-9, 28-20, 40-29, 54-49

Διαιτητές: Σιδέρης, Καρακωνσταντόπουλος