Επιβλητικός με τη Ζάιμπας ο Απόλλων, που φουλάρει για την πρόκριση!

Την ανωτερότητά του στον απόλυτο βαθμό επιβεβαίωσε ο Απόλλων Σμύρνης στο ματς της 4ης αγωνιστικής του 1ου προκριματικού ομίλου του Champions League με τη λιθουανική Ζάιμπας, καθώς επιβλήθηκε της αντιπάλου του με το εντυπωσιακό 21-6.

Η αμφίβια «ελαφρά ταξιαρχία», που αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Στέφανο Γαλανόπουλο κάτω από τα δοκάρια και με τον Βασίλη Καβουσανό στο δεύτερο, επέβαλε το ρυθμό της από τα μισά της 1ης περιόδου κι έπειτα φτάνοντας να προηγηθεί με 13-1 στο ημίχρονο και να επιβληθεί τελικώς με 21-6 της Ζάιμπας στην κλειστή πισίνα «Moraca» στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου, κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Νίκος Δεληγιάννης, ξεκούρασε τους δύο ξένους της ομάδας Άντε Βίσκοβιτς και Ιβάν Γκουσάροβ (δεν αγωνίστηκαν καθόλου), χρησιμοποίησε μόνο στο πρώτο ημίχρονο τους Αλέξανδρο Γούνα και Μανώλη Σολανάκη, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του με το ντεμπούτο του 17χρονου Αλέξανδρου Κότσκαρ να ξεχωρίζει. Μάλιστα ο νεαρός πέτυχε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, πραγματοποιώντας, όπως όλοι, εξαιρετική εμφάνιση.  Αξίζει να σημειωθεί πως ο αρχηγός Αλέξανδρος Γούνας πρόλαβε να χριστεί πρώτος σκόρερ του ματς με πέντε γκολ, ενώ τέσσερα γκολ σημείωσε ο Σολανάκης.

Ο Απόλλων Σμύρνης έφτασε έτσι τους 6 βαθμούς και ετοιμάζεται για τα αυριανά (25/9) τελευταία του παιχνίδια στον όμιλο, τα οποία θα διεξαχθούν σε διάστημα μόλις πέντε ωρών. Στις 13:30 αντιμετωπίζει την Ενκα Κωνσταντινούπολης και στις 19:30 την οικοδέσποινα Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι. Με δύο νίκες η… αμφίβια «ελαφρά ταξιαρχία» θα πετύχει το μεγάλο στόχο της πρόκρισης στον 2ο γύρο της διοργάνωσης, ενώ μπορεί να αρκεστεί και στη μία αν σήμερα η Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι νικήσει τη Σίντεζ Καζάν (οι τέσσερις πρώτες, από τις επτά, ομάδες του ομίλου προκρίνονται στην επόμενη φάση).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να κερδίζει πέναλτι με τον Αλέξανδρο Γούνα στην πρώτη του επίθεση στο ματς. Ο ίδιος εκτέλεσε στα 7:12 για να ανοίξει το σκορ, με την Ζάιμπας, ωστόσο, να ισοφαρίζει στα 5:40 με γκολ του Γκοστάουτας στον παραπάνω. Η «ελαφρά ταξιαρχία» πήρε… μορις μετά τα μισά του πρώτου οκταλέπτου και με δύο γκολ του Μανώλη Σολανάκη στα 3:52 και 3:23 προηγήθηκε με 3-1. Το 4-1 έκανε ο Γούνας στα 2:23 με ωραίο σουτ από τα αριστερά στον παραπάνω. Το 5-1 ήρθε μετά από ασφυκτική άμυνα και ανάκτηση της κατοχής με δυνατό σουτ και πάλι του Γούνα από την περιφέρεια στα 1:37. Και πάλι ο αρχηγός του Απόλλωνα, ο Αλέξανδρος Γούνας, ήταν αυτός που σκόραρε από την περιφέρεια στα 1:01 για το 6-1, ενώ το ίδιο έκανε από τα 2 μ. από ασίστ του Μόκκα  στα 33’’. Το 7-1 ήταν το σκορ της 1ης περιόδου.

Στην 2η περίοδο ο Απόλλων κέρδισε το σπριντ και ο Σολανάκης με ωραία λόμπα από κοντά έκανε στα 7:41 το 8-1. Στα 6:47 ήταν η σειρά του Γωνιωτάκη να χριστεί σκόρερ με δυνατό σουτ από τα 6 μ. για το 9-1. Το 10-1 ήρθε στα 5:05 και πάλι από τον Σολανάκη με ωραία προσπάθεια από το φουνταριστό. Τη… σκυτάλη πήρε ακολούθως ο Κωνσταντίνος Χονδρκούκης που έκανε το 11-1 με πανέμορφο σκαστό σουτ από την περιφέρεια στα 4:22. Στα 3:32 ήταν η σειρά του Νίκου Τσολακούδη να χριστεί σκόρερ με πολύ ωραία λόμπα (12-1). Το 13-1 πέτυχε ο Γωνιωτάκης με δυνατό σουτ στα 1:52. Στα 1:26 για το ημίχρονο η Ζάιμπας σημείωσε το 2ο γκολ της στο ματς με τον αριστερόχειρα Γιόνκους με σουτ μέσα από τα 6 μ. Το 13-2 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος το πρώτο κυανόλευκο γκολ επιτεύχθηκε από τον 17χρονο Αλέξανδρο Κότσκαρ στα 6:21 με σουτ από το δεύτερο δοκάρι/ Στα 3:53 στον παραπάνω και μετά από τάιμ άουτ η Ζάιμπας μείωσε στα 14-3 με τον Γκοστάουτας. Μετά από ωραία συνεργασία ο Νίκος Γαρδίκας με διαγώνιο σουτ έκανε το 15-3 στα 3:12 σε επίθεση με παίκτη παραπάνω, ενώ στα 1:42 οι Λιθουανοί κέρδισαν πέναλτι με τον Γιόνκους να νικά τον Καβουσανό, ο οποίος είχε πραγματοποιήσει έως τότε κάποιες εντυπωσιακές αποκρούσεις. Το 16-4 πέτυχε ο Γαρδίκας με ωραίο δυνατό σουτ από το κέντρο της περιφέρειας στα 1:21 για το τέλος της 3ης περιόδου. Το 17-4 σημείωσε ο Γωνιωτάκης με σκαστό σουτ στον παραπάνω στα 34’’.

Στην 4η περίοδο ο Αλαμάνος έβγαλε στην κόντρα τον Κότσκαρ, που με ωραίο σουτ έκανε το 18-4 στα 7:35. Στα 6:21 ο Κότσκαρ κέρδισε πέναλτι και ο Χονδροκούκης ευστόχησε για το 19-4. Το 20-4 πέτυχε με εντυπωσιακό γυριστό ο Κότσκαρ στα 5:29. Στα4:11 ο Αλαμάνος μετά από πάσα του Καβουσανού έφυγε στην κόντρα και διαμόρφωσε το 21-4 από το φουνταριστό. Οι Λιθουανοί μείωσαν σε 21-5στα 3:03 με τον Γκοστάουτας και σε 21-6 με τον Ίβοβιτς στον παραπάνω στα 1:56.

Απόλλων Σμύρνης – Ζάιμπας 21-6 (7-1, 6-1, 4-2, 4-2)

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Γαρδίκας 2, Μόκκας, Γωνιωτάκης 3, Κότσκαρ 3, Γκουσάροβ, Χονδροκούκης 2, Βίσκοβιτς, Γούνας 5, Τσολακούδης 1, Σολανάκης 4, Καβουσανός

Ζάιμπας: Μοτούζας, Κουζμένο, Βοϊτένκο, Γκοστάουτας 3, Γιάκουτις, Ζούρζα, Γιόνκους 2, Πελακάουσκας, Βιτκάουσκας, Γκαλίνοκ, Ίβοβιτς 1