ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΠΑΑΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΟ ΒΑΡΗΣ 3-1

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΠΑΑΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΟ ΒΑΡΗΣ 3-1

Τρίποντο για τα κορίτσια του Απόλλωνα στο ντέρμπυ της Ριζούπολης το βράδυ της Δευτέρας.
Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και πίεσε τον αντίπαλο με πολύ καλό σερβις πετυχαίνοντας να εξουδετερώσει την υποδοχή του.
Οι μπλε ξεκίνησαν με λάθη το παιχνίδι δίνοντας το δικαίωμα στις φιλοξενούμενες να προηγηθούν 6-2, 12-11 και 18-16. Όμως οι παίκτριες του Ανδρέα Γερονίκου αντέδρασαν και ισοφάρισαν 20-20, προηγήθηκαν 23-21 και πήραν το προβάδισμα με 25-22 χάρις στην εξαιρετική Κλαούντια Κονοπάτσκα, την μαχητική Σοφία Μπλέκα και την αποκάλυψη στη θέση του λίμπερο την 16χρονη Εύα Ντέτσικα.
Ιδια γεύση και στο 2ο σετ με τις φιλοξενούμενες να πιέζουν και να προηγούνται 6-3, 15-11 και 18-15.
Αντίδραση από τον Απόλλωνα αλλά το σετ έδειχνε Βάρη καθώς η αντίπαλη ομάδα έφτασε στο 24-21.
Με μεγάλα αποθέματα δύναμης οι μπλε ισοφάρισαν 24-24 και μάλιστα προηγήθηκαν 25-24 αλλά έχασαν την ευκαιρία να κλειδώσουν το παιχνίδι καθώς με τρία συνεχόμενα λάθη έδωσαν το σετ στην αντίπαλη ομάδα με 25-27.
Στο 3ο σετ η γρήγορη αντίδραση της ομάδας μας την έφερε σε ξεκάθαρη θέση ισχύος με τα κορίτσια του Απόλλωνα να προηγούνται 6-3, 12-3 και 19-6.
Στο σημείο αυτό ένας τραυματισμός στην ομάδα του αντιπάλου έριξε ακόμη περισσότερο την ψυχολογία του και οι μπλε πήραν το προβάδισμα με 25-10 και 2-1 στα σετ.
Ιδιο περίπου ήταν το σκηνικό και στο 4ο σετ με τον Απόλλωνα να προηγείται στο μεγαλύτερο διάστημα του (2-0, 4-6, 11-12, 16-14, 18-14, 20-15, 23-16) και να τελειώνει το παιχνίδι με ένα καθαρό τρίποντο ψυχολογίας με 25-16 και 3-1 στα σετ.
Νίκη όμως που κατακτήθηκε με κάποιες απώλειες αφού οι μπλε είχαν στο παιχνιδιών εκτός μάχης τις Σπυριδάκη (αγωνίστηκε με λαρυγγίτιδα ιδιαίτερα καταπονημένη) και Πλουμιστού ( με πρόβλημα στη μέση) και ατύχησαν να δούνε την Αλεξάνδρα Χριστολιάκου να τραυματίζεται από την αρχή του παιχνιδιού και να προσπαθεί σε όλο το παιχνίδι με πρησμένο γόνατο. Ας ελπίσουμε ότι ο τραυματισμός της δεν είναι σοβαρός και θα μπορέσει να συνεχίσει σε ψηλό ρυθμό.
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ: Βλαβιανού, Χριστολιάκου, Μπλέκα, Κονοπάτσκα, Σπυριδάκη, Οικονόμου, Μήτση, Ντέτσικα, Σδραβοπούλου, Πισσάρη, Πλακιά, Παπαδοπούλου, Πλουμιστού.