Ήττα από τον Ολυμπιακό και… τώρα όλη η προσοχή στη Βουλιαγμένη

Ήττα από τον Ολυμπιακό

και… τώρα όλη η προσοχή στη Βουλιαγμένη

Παρότι επέστρεψε από το 4-0 μειώνοντας τη διαφορά στο γκολ και ήταν στο -2 (7-5) μέχρι και 1’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου ο Απόλλων Σμύρνης δεν απέφυγε την ήττα με τελικό σκορ 15-7 από τον πρωτοπόρο του 1ου γκρουπ Ολυμπιακό στο Παπαστράτειο για την 5η αγωνιστική της Β’ Φάσης.

Η «ελαφρά ταξιαρχία», που αγωνίστηκε δίχως τον Αλαμάνο – επίσης έπαιξε μόλις 3:30 ο Χονδροκούκης, που είχε χάσει προπονήσεις, ενώ αγωνίστηκε πολλή ώρα ο 17χρονος Κότσκαρ όντας πολύ θετικός -,  βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-0 και χρειάστηκε σχεδόν 11’ για να σκοράρει.

Στα 5:02 για το ημίχρονο ο Γαρδίκας πέτυχε το πρώτο «κυανόλευκο» γκολ (4-1) με τον Απόλλωνα να αφυπνίζεται στη συνέχεια μειώνοντας σε 4-3 στα 3:39 με τον Γκουσάροφ (το 4-2 ο Γούνας) και σε 5-4 στα 23’’ με τον Βίσκοβιτς, προτού ο Φιλίποβιτς κάνει στα 4’’ δευτερόλεπτα το 6-4.

Στα 4:59 για την 3η περίοδο ο Γούνας μείωσε σε 6-5 με το ματς να είναι ντέρμπι. Ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε το 7-5 στα 2:36 με τον Μουρίκη και σε διπλό παραπάνω το 8-5 στα 57’’ με τον Φιλίποβιτς. Το γκολ του Φουντούλη στο τελευταίο δευτερόλεπτο «πλήγωσε» το ηθικό του Απόλλωνα, που δεν μπόρεσε στην 4η περίοδο να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς κόντρα στους (επίσης έχοντες απουσίες) «ερυθρόλευκους».

Πλέον η «ελαφρά ταξιαρχία» εστιάζει το ενδιαφέρον της στον ερχόμενο κρίσιμο εντός έδρας αγώνα (Σάββατο 2/4) με τη Βουλιαγμένη, όπου μοναδικός στόχος είναι η νίκη ώστε, σε περίπτωση ήττας του Πανιωνίου από τον Ολυμπιακό, να κατακτηθεί η 3η θέση του γκρουπ.

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 15-7 (3-0, 3-4, 3-1, 6-2)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Σύρμας, Γκίλλας 1, Φουντούλης 3, Γούβης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 6, Ζερδεβάς, Μαθιόπουλος 2

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Τουρκομένης, Γαρδίκας 1, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Κίτσος, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς 2, Γούνας 3, Τσολακούδης, Σολανάκης, Καβουσανός, Κότσκαρ, Έξης