LOUTRAKI EASTER VOLLEYBALL CUP 2022

Μετά από δύο χρόνια λόγω της πανδημίας, ο Σύλλογος μας συμμετείχε ξανά με δύο ομάδες στο Loutraki Easter Volleyball Cup 2022.

1.         Με την ομάδα των Κορασίδων Κ-18 να συμμετέχουν οι 9 από τις 16 Αθλήτριες που κατέκτησαν την 12η Θέση στο Πρωτάθλημα της Ε.Σ.Π.Α.Α.Α ανάμεσα σε 86 ομάδες.  Στον όμιλο που συμμετείχαν τα κορίτσια μας, αντιμετώπισαν ομάδες που δεν θα είχαν την ευκαιρία να αντιμετωπίσουν εκτός του συγκεκριμένου Τουρνουά.  Με τη σειρά των αγώνων αντιμετώπισαν :

Την Τρίτη 26/4 την ομάδα της Γ.Ε. ΝΑΥΠΛΙΟΥ και επικράτησαν με 2-0 σετ (25-22, 25-18).

Την Τετάρτη 27/4 πρώτα τον ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ - με εξαιρετική εμφάνιση, η καλύτερη τους στο Τουρνουά- όπου τα κορίτσια μας επικράτησαν εύκολα 2-0 σετ (25-4, 25-10)

Την ίδια ημέρα και δύο ώρες αργότερα η μέτρια απόδοση με λίγο την κούραση και λίγο το άγχος για τη νίκη μας στέρησαν το θετικό αποτέλεσμα και ήρθε η ήττα από τον Α.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΝΑΞΟΥ με 0-2 σετ (19-25, 20-25) που μας στερούσε την 1η Θέση του Τουρνουά.

Την τελευταία ημέρα 28/4 -χωρίς βαθμολογικό κίνητρο- καθώς λόγω των υπολοίπων αποτελεσμάτων είχαμε ήδη τερματίσει στη 2η Θέση, ο προπονητής Κιάσσος Μανώλης μοίρασε το χρόνο στις αθλήτριες και έτσι άλλη μία ήττα αυτή την φορά από τον ΕΣΠΕΡΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ στο Tie-break με 1-2 σετ (22-25, 25-20, 9-15).

2.         Με την ομάδα των Παγκορασίδων Κ-16 να συμμετέχουν οι 10 από τις 16 Αθλήτριες που συμμετέχουν στο εν εξελίξει Πρωτάθλημα της Ε.Σ.Π.Α.Α.Α. Στον Όμιλο που συμμετείχαν τα κορίτσια μας αντιμετώπισαν δυνατές ομάδες από την Ε.Σ.Π.Α.Α.Α. όπως τη ΓΑΙΑ ΣΠΑΤΩΝ και τον ΗΡΑΚΛΗ ΚΗΦΙΣΙΑΣ καθώς και την ομάδα Α.Ο. ΠΑΡΟΣ. Με τη σειρά των αγώνων αντιμετώπισαν :

Την Τρίτη 26/4 την ομάδα της ΓΑΙΑ ΣΠΑΤΩΝ και παίζοντας όμορφο βόλεϊ αντιστάθηκαν μόνο στο πρώτο σετ καθώς λύγισαν με 24-26 και στη συνέχεια δεν κατάφεραν να διαχειριστούν την απώλεια του σετ και έχασαν και το δεύτερο με 8-25.

Την Τετάρτη 27/4 το πρωί, τον ΗΡΑΚΛΗ ΚΗΦΙΣΙΑΣ μια ομάδα πιο έτοιμη από τη δική μας και η δεύτερη ήττα ήταν γεγονός με τον ΗΡΑΚΛΗ να επικρατεί εύκολα 2-0 σετ (25-11, 25-14).

Το απόγευμα της Τετάρτης τα κορίτσια αντιμετώπισαν την ομάδα της ΠΑΡΟΥ και τα κορίτσια μας υπό τις οδηγίες του προπονητή τους Σαΐτη Κώστα έκαναν την πρώτη τους νίκη σαν Παγκορασίδες με 2-1 σετ και έτσι στον Μικρό Τελικό για την 3η-4η και με τον αέρα του νικητή αντιμετώπισαν πάλι την ομάδα Α.Ο. ΠΑΡΟΣ. Την τελευταία ημέρα και στον Μικρό Τελικό η ομάδα μας επικράτησε πιο εύκολα από την προηγούμενη ημέρα της ομάδας της ΠΑΡΟΥ με 2-0 σετ και κατέκτησε την 3η Θέση του Τουρνουά των Παγκορασίδων.

Το κέρδος από αυτά τα Τουρνουά είναι οι εμπειρίες που αποκτούν οι Αθλήτριες παίζοντας με ομάδες που είναι εκτός Αθηνών, κάνοντας καινούργιες γνωριμίες και φιλίες που μπορεί και να κρατήσουν χρόνια. Και φυσικά οι Αθλήτριες γίνονται ένα σύνολο, μία παρέα και πραγματικά ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ.