Βρήκε αντίσταση, αλλά πέρασε νικηφόρα από τα Χανιά ο Απόλλων παίρνοντας το 10ο «τρίποντο» στη σεζόν!

Την 10η νίκη του στους 12 αγώνες πρωταθλήματος που έχει δώσει κατέκτησε σήμερα το απόγευμα ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης που επικράτησε στο κολυμβητήριο των Χανίων με 18-13 του αξιόμαχου γηπεδούχου ΝΟΧ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για την «ελαφρά ταξιαρχία» που είδε τον αντίπαλό της όχι μόνο να προβάλλει σθεναρή αντίσταση αλλά και να παίρνει δύο φορές προβάδισμα δύο τερμάτων, τόσο με 3-1 στα 7:18 όσο και με 5-3 στα 4:22 της 2ης περιόδου. Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη ανέβασε «στροφές» για να προηγηθεί αρχικά με 6-5 στα 2:12 και με 7-6 στο ημίχρονο και ακολούθως να διευρύνει τη διαφορά στα τέσσερα γκολ στο φινάλε της 3ης περιόδου (11-15) με πρωταγωνιστές επιθετικά (αναφορικά με το σκοράρισμα) τους Αλέξανδρο Αλαμάνο, Νίκο Γαρδίκα, που πέτυχαν από πέντε γκολ έκαστος στο ματς και Νίκολα Μπογκντάνοβιτς (συνολικά 4).

Το γκολ του Σολανάκη στον παραπάνω στα 5:13 για τη «λήξη» (11-16) έβαλε οριστικά τη «σφραγίδα» του διπλού – ενάντια σε έναν πραγματικά ανταγωνιστικό για 2,5 οκτάλεπτα ΝΟΧ – για τον Απόλλωνα Σμύρνης, που στην 3η περίοδο είχε εξαιρετική επιθετική συγκομιδή με 8 τέρματα.

Σίγουρα η αμυντική λειτουργία δεν θα άφησε ικανοποιημένο τον Νίκο Δεληγιάννη, ωστόσο ο 2ος στην κατάταξη του 1ου ομίλου Απόλλων Σμύρνης πατώντας το… γκάζι μετά τα πρώτα 12 λεπτά πέτυχε το ζητούμενο: Την επίτευξη της νίκης που τον έφερε στους 30 βαθμούς, με επιπλέον στόχο την κατάκτηση ακόμη έξι πόντων στις δύο εναπομείνασες αναμετρήσεις με τον ΓΣ Περιστερίου το Σάββατο (2/12, 19:00, 14η αγωνιστική) και τον ΝΟ Πατρών την επόμενη Τετάρτη (6/12, 21:00, εξ αναβολής για την 10η) στο Σεράφειο.

ΝΟ Χανίων – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 13-18 (2-1, 4-6, 5-8, 2-3)

ΝΟ Χανίων (Μανούσος Βιζυράκης): Λεβεντάκης, Μαραγκουδάκης 1, Αράκι 7, Παζαΐτης, Παππάς, Μπατάκης, Ζουζούνης 1, Χαριτάκης 1, Μητράκης, Γκουσάροβ 2, Τσιστράκης 1, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Μπιτσάκης

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 5, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας, Τρούλος, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 1, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας 5, Τσαχειλίδης 1, Σολανάκης, Καβουσανός, Τόττης