Νικηφόρο πέρασμα από τη Χίο πριν τη Σαβόνα για τον Απόλλωνα Σμύρνης

Την 7η νίκη του στην εφετινή Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών κατέκτησε ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης, που πέρασε νικηφόρα, με σκορ 13-10, από την έδρα του ΝΟ Χίου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» βρήκε σθεναρή αντίσταση από τους γηπεδούχους στο Ιωνικό κολυμβητήριο, αλλά στο τέλος «μίλησε» η ποιότητά της για να έρθει το «τρίποντο»!

Οι νησιώτες προηγήθηκαν με 3-1 και 4-3 πριν το 4-4 της 1ης περιόδου, με τους παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη να κλείνουν το ημίχρονο με προβάδισμα τριών γκολ (5-8) χάρις σε ένα επί μέρους 4-1 στο 2ο οκτάλεπτο.

Στην 3η περίοδο, ωστόσο, ο ΝΟ Χίου με ένα 4-0 σερί κατάφερε να προηγηθεί με 9-8 στα 1:44 για τη λήξη της, για να απαντήσουν αρχικά ο Γαρδίκας (9-9 στα 1:14) και εν συνεχεία ο Μπογκτάνοβιτς για το 9-10 (0:36).

Οι νησιώτες ισοφάρισαν σε 10-10 με τον Μιμίδη στα 6:44 για τη λήξη του αγώνα, για να «μιλήσει» στο φινάλε η ποιότητα και η ψυχραιμία των παικτών του Απόλλωνα που κατάφεραν με τον Μπογκντάνοβιτς (10-11 με πέναλτι στα 3:54) και τον Νίκο Γαρδίκα (10-12 στα 3:00 και 10-13 στα 2:20) να «σφραγίσουν» τη νίκη, που έφερε τους δεύτερους της κατάταξης «κυανόλευκους» στους 21 βαθμούς. Το επί μέρους 5-1 στα τελευταία 9:30 του αγώνα ήταν καθοριστικό για τον Απόλλωνα, που, πλέον, εστιάζει στην εκτός έδρας αναμέτρηση της προσεχούς Πέμπτης με τη Σαβόνα στην Ιταλία για την 4η αγωνιστική του Euro Cup.

Πρώτος σκόρερ σήμερα για τον Απόλλωνα ήταν ο Νίκολα Μπογκντάνοβιτς με 5 γκολ και ακολούθησε ο Νίκος Γαρδίκας με 4.

ΝΟ Χίου – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 10-13 (4-4, 1-4, 4-2, 1-3)

ΝΟ Χίου (Μάκης Βολτυράκης): Καρακούρος Ι., Μιμίδης 4, Φρυδάς Κ., Καρακούρος 3, Καλαργυρός, Κοτσαμπάς, Γκάγκουλιτς 1, Πανταζόπουλος, Μαρουλάς, Αμπαζής 1, Αγιωργούσης 1, Φρυδάς Δ., Γιανναράς

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 5, Μόκκας, Τρούλος 2, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας 4, Τσαχειλίδης, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Τόττης