Έκλεισε με ήττα από τη Βάσας στην Ουγγαρία ο Απόλλων Σμύρνης, που αντιστάθηκε αλλά «πληγώθηκε» από την 3η περίοδο

Με ήττα 19-15 από την πολύ ισχυρή Βάσας στην Ουγγαρία για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euro Cup έκλεισε τις υποχρεώσεις του για το 2023 ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης.

Σ’ ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι με δεδομένο ότι οι γηπεδούχοι είχαν προκριθεί ως 2οι πίσω από τη Σαβόνα στη φάση των «16» και οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν ελπίδες οι δύο ομάδες μπήκαν στο νερό για να δώσουν το… καλύτερό τους εαυτό.

Η… αμφίβια «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν άκρως ανταγωνιστική στα πρώτα 17 λεπτά του παιχνιδιού ενάντια στην περυσινή τροπαιούχο του Euro Cup, με την 1η περίοδο να κλείνει στο 4-4 και το ημίχρονο στο 8-7 με γκολ του Ράσοβιτς στα 10’’ πριν τη λήξη του κι ενώ νωρίτερα ο Απόλλων είχε ισοφαρίσει, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, σε 7-7 από το εις βάρος του 7-4!

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Γαρδίκας ισοφάρισε σε 8-8 (στα 7:03), αλλά στη συνέχεια η Βάσας έτρεξε ένα σερί 6-0 για να προηγηθεί με 14-8 στα 2:05. Το ματς κάπου εκεί… τελείωσε αναφορικά με την υπόθεση νίκη, με τους «κυανόλευκους» να μειώνουν σε 14-10 με γκολ των Γαρδίκα και Τόττη προτού ολοκληρωθεί το 3ο οκτάλεπτο.

Στο 4ο το επί μέρους σκορ 5-5 διαμόρφωσε το τελικό 19-15. Ο περυσινός κάτοχος του Challenger Cup Απόλλων, που κέρδισε 13 ποινές και δέχτηκε 7, είχε πολύ καλή επιθετική παρουσία στον αγώνα ενάντια σε μια πολύ μεγάλη δύναμη του αθλήματος, ωστόσο όχι και την αμυντική λειτουργία που απαιτούν τέτοιοι αγώνες.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Νίκολα Μπογκντάνοβιτς με 5 γκολ.

Βάσας – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 19-15 (4-4, 4-3, 6-3, 5-5)

Βάσας (Σλόμπονταν Νίκιτς): Λιβάι, Ράσοβιτς 4, Ντέντοβιτς 2, Ρανγκέλοβιτς 2, Ζερινβάρι, Σέλει – Ροσέρ 1, Ντάλα 1, Μπούριαν 2, Λάκατος 2, Μπατόρι 4, Μπέντο, Μπατίζι 1, Μιζέι

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 5, Μόκκας 1, Τρούλος 3, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 2, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 2, Τόττης 1, Σολανάκης 1, Καβουσανός