Α΄ ΕΣΠΑΑΑ: Ένωση Βύρωνα 2-3 Απόλλων Σμύρνης

Ο Απόλλωνας έκανε τρομερή ανατροπή καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, και πήρε την άνοδο στην Β’ Εθνική!

Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε με 2-3 της Ένωσης Βύρωνα για την 1η αγωνιστική των τελικών Πλέι-οφ Ανόδου της Α’ ΕΣΠΑΑΑ γυναικών και έκανε το 3-0 υπέρ του στην σειρά και πήρε την άνοδο στην Β’ Εθνική!

Το πρώτο σετ ήτανε πολύ ανταγωνιστικό. Πήγαινε πόντο-πόντο, αλλά στο τέλος παρά ότι το πρώτο σετ πόιντ ήτανε για τον Απόλλωνα, η Ένωση Βύρωνα κατάφερε να το πάρει με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο Απόλλωνας μπήκε καλά αλλά μετά τα αρκετά ατομικά λάθη δώσανε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να κάνουν το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ άλλαξε η εικόνα του Απόλλωνα. Μπήκε αποφασισμένος και δεν κοίταξε ποτέ πίσω και με την είσοδο της εξαιρετικής σήμερα λίμπερο, Κοντοπούλου, στο ματς έγινε το 2-1 και στην συνέχεια το 2-2 που οδηγώντας το ματς στο τάι-μπρέικ.

Στο τάι-μπρέικ ο Απόλλωνας ήτανε αποφασισμένος και από την στιγμή που πήρε προβάδισμα, δεν το έχασε ποτέ και με σωστή διαχείρηση κατέκτησε το τελικό σετ με 10-15, και έτσι πήρε την νίκη με 2-3 και την άνοδο στην Β’ Εθνική!

ΕΝΩΣΗ ΒΥΡΩΝΑ 2-3 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(26-24, 25-22, 17-25, 20-25, 10-15)

Από: Ελαφρά Ταξιαρχία/Elafra Taxiarxia