Απόλλων υψηλού επιπέδου, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Σαβόνα, αλλά φώναξε “παρών” για τη συνέχεια!

Υψηλού επιπέδου εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης στο Σεράφειο παρουσία 300 φιλάθλων του, γνωρίζοντας, ωστόσο, την ήττα στις λεπτομέρειες με 12-11 από τη Σαβόνα, σ’ έναν αγώνα πραγματικό ντέρμπι για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Euro Cup.

Οι «κυανόλευκοι» απέδειξαν με την… ψυχωμένη απόδοσή τους ενάντια στην περυσινή φιναλίστ της διοργάνωσης πως μπορούν να προσβλέπουν στη διάκριση σε αυτόν τον πολύ απαιτητικό όμιλο (2ος), αγγίζοντας την επιτυχία κόντρα στους Ιταλούς και χάνοντάς την κυριολεκτικά στα «σημεία».

Υπήρξαν, μάλιστα, και δύο φάσεις στις οποίες οι διαιτητές λάθεψαν, μετρώντας εκπρόθεσμο γκολ των Ιταλών για το 5-5 και ακυρώνοντας γκολ του Μπογκντάνοβνιτς στα 1:27 πριν τη λήξη για το 11-12, θεωρώντας πως το σουτ έγινε μετά από κερδισμένο φάουλ μέσα από τα 6 μ.

Στην 1η περίοδο η Σαβόνα προηγήθηκε με 3-2 με τον Απόλλωνα Σμύρνης να συνεχίζει δυναμικά μετρώντας ένα επί μέρους σκορ 3-0 για να προηγηθεί με 5-3 πριν μειώσουν στον παραπάνω, κυριολεκτικά στην εκπνοή του ημιχρόνου, οι Ιταλοί σε 5-4.

Με την έναρξη του δευτέρου η Σαβόνα έκανε εκείνη σερί 3-0 προηγούμενη με 7-5.  Η αντίδραση, όμως, ήρθε και ήταν σπουδαία, καθώς με φοβερή άμυνα και γκολ των Τόττη, Χονδροκούκη έγινε το 7-7 στα 3:26 για την 3η περίοδο.

Έκτοτε το ματς πήγαινε γκολ – γκολ μέχρι και το 9-10, με τον Νικόζια να αποκρούει πέναλτι (η μπάλα πήγε και στο δοκάρι) του Μπογκντάνοβιτς (το κέρδισε ο ίδιος) στα 5:47 για τη λήξη. Ο Φιλιόλι έκανε το 9-11 στα 3:13, ο Τρούλος στον παραπάνω μείωσε με πολύ ωραίο σουτ σε 10-11 (2:47) για να κάνει και πάλι ο Φιλιόλι το 10-12 στα 1:37.

Το γκολ του Μπογκντάνοβιτς δευτερόλεπτα μετά δεν μέτρησε, ο Χονδροκούκης μείωσε σε 12-11 στα 43’’, αλλά στην τελευταία επίθεση του ματς 8’’ πριν τη λήξη ο Απόλλων δεν σκόραρε με το 11-12 να μένει ως τελικό σκορ, σ’ έναν άκρως συναρπαστικό αγώνα.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – Σαβόνα 11-12 (2-3, 3-1, 2-3, 4-5)

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 1, Μόκκας, Τρούλος 2, Δίπλαρος 1, Σουσιασβίλι 2 , Χονδροκούκης 3, Γωνιωτάκης , Γαρδίκας, Τόττης 1, Σολανάκης, Καβουσανός

Σαβόνα (Αλμπέρτο Αντζελίνι): Νικόζια, Ρόκι, Πατσαλίεφ 3, Φιλιόλι 2, Βάβιτς 2, Ρίτσο, Ουρμπινάτι, Μπρούνι 4, Μπραγκαντίνι, Γκουίντι, Έρντελι 1, Ντα Ρολντ.